Minbic Özgürleşti

 

Rojava devriminin Minbic hamlesi 13 Ağustos’ta kent merkezinin de çetelerden temizlenmesiyle tamamlanmış oldu. Bütün Minbic hamlesi boyunca Azez ve Cerablus’tan sızmalar yoluyla, sömürgeci TC’den aldıkları yüksek lojistik desteklerle Minbic’teki varlıklarını sürdürmeye çalışan DAİŞ çeteleri YPG önderlikli QSD güçlerinin kararlı hamlesi karşısında tutunamadı.

Minbic zaferi, Kürt özgürlükçülüğünün Rojava’dan Bakur’a, Komutan Agit’e selamı oldu.

Minbic, DAİŞ çetelerinin Rojava devrimine karşı, Rojava devriminin Efrin kantonuna kadar uzanarak bütün saha hâkimiyetini sağlamasını engellemekte en önemli düğümlerden biriydi.

Minbic aynı zamanda çetelerin İdlib-Halep hattındaki varlığı üzerinden Amerikancı emperyalizmin Suriye’deki yayılma politikalarının da önemli stratejik merkezlerinden biriydi. Bu nedenle Rojava devriminin Amerikan önderlikli koalisyon güçlerini Minbic hamlesini desteğe mecbur kılması Rojava devrimi üzerine oturtulmaya çalışılan TC–Amerikan dengesinin de yırtılması anlamına gelmektedir.

Bu temelde Minbic zaferi, emperyalizme ve sömürgeciliğe karşı Rojava devriminin özel önemde bir aşaması olmaktadır.

Devrimci Karargâh savaşçılarının da aralarında bulunduğu MLKP’liBÖG’lü ve TİKKO’lu Türkiyeli devrim güçlerinin ve uluslararası savaşçıların bu hamledeki varlığı Minbic zaferinin bu askeri ve siyasi manasına güç vermekte ve kanıt oluşturmaktadır.

 

Yaşasın Rojava Devrimi!

Yaşasın Minbic Zaferimiz!

Devrimci Karargâh Rojava Saha Yönetimi

14 Ağustos 2016